Ombyggnad av förskola som uppgår till 2 byggnader i Trångsund. Själva byggnationen startade 2020-06-15 med en beräknad byggtid på 27 månader till en uppskattad kostnad av 120 Mkr över en bruttoyta på 2600 kvadratmeter.
Byggherre var Huddinge Samhällsfastigheter och som arkitekter anlitades Arcona. Projektet utfördes i form av partnering som hanterades av Arcona som totalentreprenör.
Bland företag som har deltagit i projektet hittar vi exempelvis: WBV Anläggning som markentreprenör, som ventilationsentreprenör arbetade Adero och Kungälvs Rörläggeri anlitades som VS-entreprenör. Elinstallationerna hanterades av Nymans Elektriska samtidigt som G4 Grupp utsågs till golventreprenör.
Trångsundsskolan hade behov av att effektivisera sina ytor. En skolbyggnad revs och två nya huskroppar om cirka 3000 kvm uppfördes med ny placering för att passa dagens behov. Arbetet beräknas pågick från juni 2020 till och med hösten 2022.
Förutom anpassningen av befintliga lokaler innebar ombyggnationen att två helt nya byggnader uppfördes på det befintliga skolområdet, en i anslutning till den byggnad där lågstadiet huserade (hus F), och en på den plats där C-huset stod tillfälligt. Detta innebar ett stort lyft för skolan som moderniserades och rustades upp samtidigt som kapaciteten på skolan ökade med 150 elever.
I samband med ombyggnationen utvecklades även utemiljön och förbättrades för att skapa en inspirerande och trygg skolgård med ytor för både lugn och aktiv lek.
Stockholm
Vi har anpassat befintliga tomställda lokaler för Stockholms Handelskammare s...
Utv. renovering | Solna | 1-10 Mkr
Utv. renovering av hotell i Solna. Själva byggnationen startade juli 2022 med...
Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...