I samarbete med Danderyds kommun har Arcona genomfört en omfattande renovering och ombyggnad av Enebybergs skola. Huvudbyggnaden från 1911 renoverades och byggdes om för att möta dagens krav på god arbetsmiljö och tillgänglighet. Det tillhörande annexet från 1970-talet revs för att ge plats åt en ny skolbyggnad med fyra klassrum.
Projektet, som var en totalentreprenad, omfattade totalt 3000 kvadratmeter (BTA), varav en tillbyggnad på 1048 kvadratmeter. Halva fastighetsytan omfattades av projektet, medan den andra halvan användes för en temporär idrottshall och utegymnastik under byggtiden. Under projektets gång bedrev lärarna undervisning för eleverna i ersättningslokaler i närområdet.
För Danderyds kommun var det viktigt att behålla den gamla skolbyggnadens karaktär, samtidigt som elever och lärare fick ändamålsenliga lokaler.
Stockholm
Vi har anpassat befintliga tomställda lokaler för Stockholms Handelskammare s...
Ombyggnad | Huddinge | 120 Mkr
Ombyggnad av låg- & mellanstadieskola som uppgår till 2 byggnader i Huddinge....
Utv. renovering | Solna | 1-10 Mkr
Utv. renovering av hotell i Solna. Själva byggnationen startade juli 2022 med...
Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...