Datum: 20 Nov 2025
Har du någonsin gått in i ett rum och noterat hur vissa färger lyser upp rummet, medan andra får det att kännas mörkare och mer slutet? Denna effekt beror på hur olika ytor reflekterar ljus. Detta mått kallas för ljusreflektionsvärde (LRV).
När man väljer material och färger för innerdörrar så kan en förståelse för LRV hjälpa designers att fatta välgrundade beslut om hur en innerdörr påverkar uppfattningen av värmen i ett rum. LRV är ett mått på hur mycket ljus som en yta reflekterar, på en skala från 0 (svart, som absorberar allt ljus) till 100 (vitt, som reflekterar allt ljus).
Varken LRV eller färgval är reglerat, men de är viktiga verktyg som används i stor utsträckning över hela Europa som en del av goda design principer. Tre huvudsakliga anledningar till varför LRV är ett värdefullt verktyg för design av innerdörrar inkluderar:
Genom att använda LRV som ett designverktyg vid val av färgat laminat för innerdörrar kan arkitekter och inredare förbättra både funktionaliteten och estetiken. Samtidigt säkerställer de att designen uppfyller kraven på både funktion och tillgänglighet.
Formica® Doors-kollektionen innehåller 186 laminat i ett sortiment av iögonfallande färger, naturinspirerade träådringar och perfekta mönster. Variationen av tillgängliga laminatstorlekar ger arkitekter och designers både friheten och flexibiliteten att införliva en blandning av normala och skräddarsydda dörrstorlekar som är specifika för projektets behov. Dessutom så säkerställer en enhetlig yta från ark till ark att dörrarna matchar genom hela interiören. Läs om de livfullt gröna valen av dörrar till denna skola i Storbritannien.
Formica Group ger omedelbar tillgång till ljusreflektionsvärden för alla laminat inom Formica®-kollektionen, vilket stödjer designers i att fatta välgrundade beslut som förbättrar deras kreativa vision samtidigt som de kan hålla sig till förutbestämda riktlinjer.
Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...