Nybyggnad av kontorshus som uppgår till 3 byggnader i Lund på 6 våningar. Själva byggnationen startade november 2012 med en beräknad byggtid på 22 månader till en uppskattad kostnad av 1,3 mdr kr.
Byggherre var Fastighets ML 4 och som arkitekter anlitades FOJAB arkitekter. Projektet utfördes i form av totalentreprenad som hanterades av Peab Sverige som totalentreprenör.
Tittar vi på andra företag som Byggfakta har kopplat till byggprojektet hittar vi exempelvis Tyréns Sverige som har deltagit som konstruktör, som ventilationsentreprenör arbetade Assemblin ventilation och Assemblin VS anlitades som VS-entreprenör. Elinstallationerna hanterades av GAQ Contracting samtidigt som Grönlunds Golvsystem utsågs till golventreprenör och Stoby hade hand om måleriarbetet.
TTM Energiprodukter har ett brett program av prefabricerade shuntgrupper för värme, kyla och värmeåtervinning samt kombinerande shuntgrupper som innehåller två eller flera av dessa funktioner. Genom att välja en Shuntopac shuntgrupp får du en korrekt dimensionerad och väl fungerande shuntfunktion i din anläggning. Sortimentet presenteras under respektive shunttyp.
Shuntopac 20-200 KV är en kombinerad shuntgrupp för både kyla och värme till ett ventilationssystem. Kylbatteriet används för att tillföra både kyla och värme till ventilationsluften. Det traditionella värmebatteriet utgår eftersom värme tillförs via en plattväxlare i shuntgruppens sekundärkrets. Shuntopac Shuntgrupper
Projektet krävde snabba, exakta och föraviserade leveranser. TTM utlovade och höll löften, aviseringar, leveranser och dokumentation av 80 shuntgrupper. Allt gick som på räl... förlåt, som på synkrotonljus.
Ombyggnad | Uppsala | 60,0 Mkr
Ombyggnad av sjukhus/lasarett som består av en byggnad i Uppsala på ett vånin...
Produkt: Shuntopac® för värme
Nybyggnad | Lund | ca 200 mkr
Nybyggnad av universitet, högskola som består av en byggnad i Lund. Själva by...
Produkt: Magnetit-/luftavskiljare TTM MAG
Ombyggnad | Borås | 300 mkr
Ombyggnad av samlingslokal som består av en byggnad i Borås på 4 våningar. Sj...
Produkt: SHUNTOPAC® DYNAMIC
Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...