Datum: 27 Jan 2025
Vi erbjuder både engångs- och flergångspackers, som används för att skapa tätning i borrhål vid exempelvis förskärningar, byggropar eller tunneldrivning. Våra engångspackers är komprimerbara och mekaniska, och de används både till för- och efterinjektering med antingen högt eller lågt tryck. Vi har också tagit fram flergångspackers som kan användas tillsammans med Pretecs injekteringsrör för både låg- och högtrycksapplikationer.
Vad är Packers och hur används de?
Packers är en avgörande komponent vid injektering i berg, särskilt inom tunneldrivning. Injektering i bergstunnlar har främst två syften:
Vi har kunnat utforska och vidareutveckla våra packers för injektering, bland annat vår uppdaterade packer med naturgummi, som erbjuder förbättrade miljömässiga egenskaper. ”Hands-on”-tester gör det möjligt för oss att säkerställa att våra produkter presterar på bästa sätt under verkliga förhållanden, vilket är avgörande för att upprätthålla högsta kvalitet i våra lösningar.
Vi ser fram emot att fortsätta utveckla våra produkter och att vara din partner i alla typer av injekteringsprojekt. Se våra produkter och mer information på vår hemsida!
Pretec | www.pretec.se
Följ oss gärna på LinkedIn
för nyhetsuppdateringar och mycket mer.
I november 2015 började byggarbetet med en ny vägbro för Västberga Allé. Bron...
Nybyggnad | Mölndal | ca 500 mkr
Entreprenör: Kynningsrud Ort: Mölndal År: 2016-2018 Kynningsrud Pr...
Nybyggnad | Göteborg | 2 MdKr
Nybyggnad av vägar/vatten/avlopp i Göteborg. Själva byggnationen startade dec...
Produkt: Lindapter
Nybyggnad | Göteborg | 2,1 MdKr
Nybyggnad av kontorshus som består av en byggnad i Göteborg på 18 våningar va...
Produkt: Ingjutningsdetaljer för Stålbygg
Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...