Ökat behov av mellanlagring? Välj en flexibel materialficka från C3C!

Datum: 9 Sep 2025

C3C Blocksystem® optimerar din arbetsyta för lagring och hantering av material. Komplettera med taklösning och nät för extra skydd mot väder och vind året om. Bygg om, bygg till eller återbruka på annan plats den dagen behovet ser annorlunda ut.

C3C Blocksystem®
Reducerar buller och damm och minskar risk för spridning av brand

Vårt blocksystem håller materialet på plats samtidigt som det dämpar buller och damm och minskar spridningsrisk vid brand. Med vår lösning optimeras ytor för lagring och avskiljning av material och gör arbetsmiljön mer säker. Komplettera materialfickan med nät, tak eller tältöverbyggnad för extra skydd mot väder och vind året om.

Stor frihet i utformning och förändring över tid
Vårt flexibla blocksystem ger stor frihet i utformning och anpassning efter tillgänglig yta och omkringliggande miljö. Bygg om, bygg till eller återbruka på annan plats den dagen verksamheten möter nya utmaningar och behov. Robust, flexibelt och kostnadseffektivt!


Vi finns nära dig!
Vårt unika nätverk av producenter och samarbetspartners gör att vi kan hålla produktion och lager med korta leveranstider nära dig som slutkund. Klimatsmart och tryggt. Vi finns på över 140 platser runt om i Sverige. Hur kan vi hjälpa Dig?

Läs mer om våra materialfickor:
Materialfickor - C3C - Concrete m3 Constructions

Referensprojekt från c3c Engineering

SVENSK DÄCKÅTERVINNING, ÅNÄSET

SVENSK DÄCKÅTERVINNING, ÅNÄSET

Ånäset

Materialfickor med tak.

Borås Energi & Miljö / DC Wäst AB

Borås Energi & Miljö / DC Wäst AB

Borås

Sorteringshall.

FRÖLUNDA PARK, GÖTEBORG

FRÖLUNDA PARK, GÖTEBORG

Göteborg

Stödmur för bostadsområde.

Stiftelsen Idre Fjäll

Stiftelsen Idre Fjäll

Idre Fjäll

Stödmur för ras - och skredskydd.

Få nyheter om byggmaterial & produkter - direkt i inkorgen


Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...

OK, jag förstår