Emporia


Produktkopplingar: ALUMINIUM-MATTOR

ALUMINIUM-MATTOR

Det mest optimala är en entrélösning i tre zoner, först en skrapmatta som tar hand om den värsta smutsen, därefter en kombinationsmatta som tar den fina smutsen och slutligen en torkmatta som även tar den sista vätan.

Men ibland är det inte möjligt att få plats med vare sig tre eller två zoner. Med vårt entrésystem spelar det ingen roll hur din entré ser ut. Innehållet i de olika aluminiumprofilerna anpassas bara efter vilken typ av entré du har. Gummiinlägg, nålfilt, kassettborstar och torkmattor... I rätt kombination ser de till att hålla riktigt rent inne.

Mattorna är lätta att sköta och underhålla, rullas enkelt undan vid rengöring. De tål högtryckstvätt och rengöringsmedel. På länken ”Mattväljaren” nedan får du hjälp att hitta rätt matta för din entré.

Genom vårt samarbete med Herrljunga Terrazzo AB levererade vi på Matting AB alla entrémattor till Emporias entréer. Valet föll på aluminiumprofilmatta med nålfiltsinlägg. En effektiv, tålig, rullbar och snygg matta. Mattan kan tillverkas i vilken form som helst. Emporia invigdes hösten 2012.

Missa inte nya affärsmöjligheter på projektmarknaden, testa BYGGFAKTA SMART. Du får en gratis lista med planerade byggprojekt här
Byggfakta

Fler produkter från Matting AB

ALUMINIUM-MATTOR

ALUMINIUM-MATTOR

Det mest optimala är en entrélösning i tre zoner, först en skrapmatta som tar...

SKRAPMATTOR

SKRAPMATTOR

En skrapmatta skall samla upp den grova smutsen och behålla den i mattan samt...


TORKMATTOR

TORKMATTOR

Effektiva torkmattor med bred variation för att passa alla entréer. Finns i f...


SKRAPGALLER

SKRAPGALLER

Arkitektoniskt tilltalande skrapgaller för kundanpassade lösningar vad gäller...

Referensprojekt från Matting AB

Hus D Campus Valla
Vrinnevisjukhuset

Vrinnevisjukhuset

Ombyggnad | Norrköping | 700-900 mkr

Ombyggnad av sjukhus/lasarett i Norrköping. Själva byggnationen startade mars...

Östra sjukhuset, Göteborg

Östra sjukhuset, Göteborg

Nybyggnad | Göteborg | 1,9 MdKr

Nybyggnad av sjukhus/lasarett som består av en byggnad i Göteborg på 8 våning...

Arlanda Express

Arlanda Express

Ombyggnad | Sigtuna | 1-1,5 mkr

Ombyggnad av centralstation i Sigtuna. Själva byggnationen startade oktober 2...

Få nyheter om byggmaterial & produkter - direkt i inkorgen


Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...

OK, jag förstår