Möjligheterna är många med detta standardiserade och samtidigt flexibla profilkoncept för transparenta takkonstruktioner. Med detta system tillverkas dagsljuslösningar i de flesta former med glas eller polykarbonat. Extra starka profiler gör att man klarar långa fribärande spännvidder.
I en gammal industrilokal där man tidigare tillverkat lastbilar skapas nu ett Innovationscenter för utveckling av framtidens transportlösningar. På taket på byggnaden fanns 76 st gamla, igensatta lanterniner, vilka Scanlight har bytt ut och ersatt med Scanlight System A60 – ett effektivt Lanternin-system. Utbytet har skett i 2 etapper. Etapp 1 gjordes klart 2018 och under 2019 färdigställdes Etapp 2.
Scanlight System A60 är perfekt anpassat för denna typen av projekt, med en bra balans mellan energikrav, pris och estetik.
Nybyggnad | Solna | > 130 Mkr
Nybyggnad av parkeringshus som uppgår till 3 byggnader i Solna med 95 lägenhe...
Produkt: Dagsljusfasad®
Nybyggnad | Linköping | Ej officiell
Nybyggnad av bibliotek som består av en byggnad i Linköping på 8 våningar. Sj...
Produkt: Glastaksystem
Ombyggnad | Malmö | 69,5 Mkr
Ombyggnad av universitet, högskola som består av en byggnad i Malmö på ett vå...
Produkt: Scanlight lanterninsystem A60
Tillbyggnad | Borås | 30 Mkr
Tillbyggnad av zoo i Borås. Själva byggnationen startade april 2017 med en be...
Produkt: Dagsljustak®
Genom att surfa vidare på vår hemsida och använda våra tjänster så godkänner du till att vi samlar in data om dina besök.
Läs mer...