Profillack i Örnsköldsvik AB:s verksamhet har sedan starten i början av 1980-talet varit starkt inriktad mot pulverlackering av aluminiumprofiler. Under 2000-talet har verksamheten utökats till att även omfatta produktion och entreprenader av egna produkter inom balkonginglasningssystem och fönstersystem under varumärket Astral.
Astral är ett väl inarbetat namn i branschen och vi vill att samspelet mellan företagsnamn och våra egna produkter skall bli tydligare, därför byter vi namn på företaget till Astral AB. Vårt säljkontor i Stockholm har sedan länge arbetat med namnet Astral, kontoret var tidigare ett eget bolag med namn Astralsystem AB. Detta är givetvis också en bidragande orsak till att namnbytet känns naturligt.
Organisationsnumret är detsamma (556215-3857) personalen är densamma inriktningen på företaget och dess verksamhet är densamma. Alltså ett rent namnbyte.
Pulverlackeringsverksamheten kommer fortfarande vara ett av våra prioriterade områden med tydliga mål för expansion. Vi kommer även i fortsättningen att med samma engagemang och kvalitet serva våra lackkunder på bästa sätt.
Örnsköldsvik 2010-05-07
Tomas Olsson
VD
2010-11-08
Klicka här för mer information




astral.nu



