Vi har tagit fram ett nytt unikt fasadsystem där isoleringen består av en dränerande skiva, genom vilken eventuell inläckande fukt leds ut. Skivan är tryckutjämnande, vilket i kombination med det lufttäta stomskyddet StoGuard även gör att fasadsystemet blir tvåstegstätat.
Systemet är brandprovat och uppfyller kraven för byggnader i klass Br1 utan begränsning på antal våningsplan.
Fasadsystemet StoTherm Vario D+ kan användas för alla typer av byggnader oavsett konstruktion. Systemet är anpassat både för nyproduktion och renovering, och lämpar sig t ex för åtgärd av skadade fasader eller energiuppgradering till lågenergi- och passivhus.
Presentation av fasadsystemet
Vi kommer under hösten att anordna förevisningar, seminarier och utbildningstillfällen. Vi återkommer inom kort med datum och orter!
För mer information klicka på bilden eller länken nedanför.
2011-08-17
Klicka här för mer information




stoeu.com



