Avancerad sökning
Målarkalk AB

Byggnadsvård med NHL-kalk?

Produkter baserade på NHL-kalk, naturlig hydraulisk kalk, från St Astier i Frankrike används i allt större omfattningar vid renoveringar av kulturbyggnader i Sverige. Dessa material har länge använts med stor framgång runtom i övriga Europa, inte minst i Danmark, Norge och Storbritannien, platser som har ett klimat liknande vårt eget.

Den mycket rena kalken används som bas i flera olika färdigblandade bruk och finns i ett flertal sammansättningar, lämpliga för de flesta förekommande moment vid renovering av äldre byggnader. Vi är mycket stolta att nu kunna erbjuda dessa väl beprövade material även till den svenska byggmarkanden!

För mer information klicka på bilden eller länken nedanför.

2011-04-08

Klicka här för mer information

Byggnadsvård med NHL-kalk?

Under 2010 utfördes en större renovering av det kända landmärket Skansen Lejonet i Göteborg, den övre delen av byggnaden fogades om med NHL-bruk.